Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Atlantis: Savaşın Getirdikleri ve Götürdükleri (Filmekimi Özel)

Atlantis: Savaşın Getirdikleri ve Götürdükleri (Filmekimi Özel)

Yazar: Batuhan Kılınç

Atlantis: Savaşın Getirdikleri ve Götürdükleri (Filmekimi Özel)

Standart bir festival filmi olan Atlantis, yakın gelecekte başlayıp bitmiş Ukrayna – Rus savaşının bir yıl sonrası olan 2025 gibi bir yakın gelecekte geçiyor. Ana karakterimiz Sergiy, savaşa ölmek istediği için gönüllü olarak katılmış ancak savaştan sağ olarak çıkmış eski bir asker. Sergiy ve arkadaşı tüm olan bitenden sonra hala bazı alışkanlıklarını üzerlerinden atamamışlar ve bu durumla neredeyse Ukrayna – Rus savaşı kadar büyük bir savaş veriyorlar. Özellikle arkadaşı, Sergiy’e göre daha kötü durumda ve savaş bunalımına girmiş bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Sergiy ise arkadaşının durumunun az çok farkında ama ne yapacağını bilemez görünüyor. Savaş sonrasında bir çelik fabrikasında çalışan iki arkadaş, bir gün yine işe gittiklerinde işler Sergiy’in arkadaşı için çekilmez bir hal alıyor. Kendini yüksekten kaynayan bir kazanın içine bırakıyor. Yaşadıklarından sonra bir de arkadaşının ölümü Sergiy’i daha da ne yapacağını bilemez bir hale getiriyor.

Film sinematografik görüntüleriyle güzel bir seyir keyfi sağlıyor. Yönetmenin neredeyse hiç hareket etmeyen ve sadece tek plan çekim yapan kamerası da coğrafyanın yanında savaşın yıkıcı etkisini bizler için daha hissedilir kılıyor. Sergiy’in umudun çoktan terk ettiği artık verimsizleşmiş topraklarda tutunma çabası, aslında birçok filme konu edinilmiş ‘bazı şeylerden kurtulmanın en iyi yolu bulunduğun durumu kabullenme ve kendi gerçeklerinin farkına varmadır’ teması ile bize bir kez daha hatırlatılıyor. Termal kamera ile çekilen sahneler de farklı bir anlatım tarzıyla alışık olmadığımız bir lezzette keyif sağlıyor ve kesinlikle hikâyenin anlatımını kuvvetlendiriyor.

Ben bu yapımı ortalama bir festival filmi buldum. Bazı sahneleriyle beni sıksa da beğendiğimi söyleyebilirim. Savaş filmlerinin yanında savaşın kirlettiği suları, kapattığı fabrikaları, çökerttiği ekonomileri, su bastırdığı madenleri, verimsiz bıraktığı toprakları ele alıyor. Bunun yanında en önemlisi savaşın devirdiği insanları konu edinen filmlerin meraklılarına tavsiye ederim. Keyifli seyirler dilerim.

Atlantis: Savaşın Getirdikleri ve Götürdükleri (Filmekimi Özel)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları için Tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...