Anasayfa HaberlerFilm Haberleri 9. Boğaziçi Film Festivali’nin Başvuru Süreci Başladı!

9. Boğaziçi Film Festivali’nin Başvuru Süreci Başladı!

Yazar: Oğuzhan Güre

9 Boğaziçi Film Festivali’nin Başvuru Süreci Başladı!

Son dönemde ilgi çeken ve ödüller toplayan yerli ve yabancı yapımlar, 23-30 Ekim tarihlerinde 9.’su düzenlenecek olan Boğaziçi Film Festivali’nde izleyicilerle buluşacak. Festivalin yarışmalı bölümlerine ve endüstri bölümüne başvuru süreci başladı.

 

Son Başvuru Tarihi: 24 Eylül

İlk yılından itibaren seyircileri sinema salonların filmlerle buluşturan, geçtiğimiz yıl da pandemiye rağmen sosyal mesafe kurallarına uyarak fiziki olarak gerçekleştirilen festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Bosphorus Film Lab başvuruları için son tarih 24 Eylül olarak belirlendi. Festival ve başvuru süreciyle ilgili tüm bilgilere bogazicifilmfestivali.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: 100.000TL!

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış filmlerin başvurabileceği 9. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmlerden bir tanesi En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü için verilen 100.000 TL’yi almaya hak kazanacak.

Yarışmada bunun yanı sıra En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Sinematografi ve En İyi Kurgu dalları için de ödüller dağıtılacak.

Kategori ödüllerinin yanı sıra ulusal yarışmada FİLM – YÖN En İyi Yönetmen Ödülü ile Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından bir filmin tüm süreçlerini başarıyla yürüten yapımcıları ve bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü de yarışmadaki filmler için bir diğer prestijli ödül olacak.

 

Uluslararası Filmler Türkiye Prömiyerini 9. Boğaziçi Film Festivali’nde Yapacak!

Dünya sinemasının oldukça ilgi çeken ve çeşitli festivallerde ödüller toplamış yapımların yer alacağı Uluslararası Uzun Metraj, Uluslararası Kısa Kurmaca ve Uluslararası Kısa Belgesel film yarışmalarında yer alan filmlerin tamamı, bu yıl da Türkiye’deki sinemaseverler tarafından ilk kez 9. Boğaziçi Film Festivali’nde izlenecek.

 

Kısa Filmler De Festivalde Büyük Önem Taşıyor

Festivalin ilk yılından bu yana büyük önem verdiği kısa film üretimine destek dokuzuncu yılında da devam ederek Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması ve Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması gerçekleştirilecek. Festivalde süresi 20 dakikayı aşmayan deneysel, animasyon ve kurmaca filmler Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması’na; süresi 30 dakikayı aşmayan belgesel filmler ise Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması’na başvurularını gerçekleştirebilecek. Kurmaca kategoride yer alacak filmlerden biri ise İstanbul Medya Akademisi tarafından verilecek Genç Yetenek Ödülü’ne layık görülecek.

Festivalin yarışmalı kısa bölümlerinde yer alan tüm filmler aynı zamanda Ahmet Uluçay Büyük Ödülü için de aday olacak.

Festival ve başvuru süreciyle ilgili tüm bilgilere bogazicifilmfestivali.com adresinden ulaşabilirsiniz.

9 Boğaziçi Film Festivali’nin Başvuru Süreci Başladı!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...