Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Lucifer: 5. Sezon İncelemesi (Netflix)

Lucifer: 5. Sezon İncelemesi (Netflix)

Yazar: Helin Öztürk

Lucifer, Amerikan polisiye komedi-drama dizisi. Cehennemin efendisi olmaktan sıkılan Lucifer, cehennemi terk edip, Los Angeles’ta Lux adında bir mekan açıp fani bir yaşam sürmek ister. Çok da güzel eğlenceli bir hayatı vardır; eğlenmeyi ve eğlendirmeyi gerçek anlamda bilen Lucifer, yardımcısı Maze ile beraber geldiği Dünya’da tanıştığı Dedektif Chloe Decker ile birlikte çalışmaya başlayarak suçluları yakalar. Dedektifle vakit geçirdikçe farklı duygular hissetmeye başlar. Hayatına bir çok kadın girip çıkan Lucifer genelde tek gecelik ilişkilerle geçen hayatından sonra ilk defa birini seviyordur. Bir yandan da babası (tanrı) ve kardeşi Lucifer’ı rahat bırakmazlar; ait olduğu yere, cehenneme dönmesi için uğraşırlar. Bu sırada Lucifer dünyada başka ailevi problemlerle de uğraşır.

Cehennemin efendisi olarak bildiğimiz Lucifer son sezonda iblislerin fani dünyayı rahat bırakmaması ve kardeşi Amenadiel ve bir dünyalı olan Dr. Linda Martin’in bebeği olan Charlie’yi kaçırmaları sonucu dünyayı ve bebeği korumak adına sevdiği hayattan vazgeçmek gibi zor bir karar verip cehenneme geri döner. Zor bir karar olmasının nedeni artık fani dünyada yaşadığı eğlenceli hayattan ayrılmasından ziyade dedektiften ayrılacak olmasıdır.

Bu sezondaysa dedektif Chloe Decker, Lucifer’ın gidişine alışmaya çalışmaktadır. Onun için oldukça zor olan bu durum aynı zamanda onu çok özleyen cehennemdeki Lucifer için de kabul edilemez derecede zordur. Bunun yanı sıra Lucifer’ın yardımcısı Maze de, Lucifer’ın onsuz cehenneme dönmüş olmasına çok öfkelidir. Lucifer’a kızgın olan iki kadın Maze ve Decker, beraber suçları çözmeye başlar. Maze’in çılgınca suç çözme teknikleri de Lucifer kadar olmasa da ilgi çekicidir. Zamanla ikisi de Lucifer’ın gidişini görmezden geldiklerini fark ederek beraber çalışmaktan vazgeçerler. Aslında bu daha çok dedektifin fikridir, Maze bir kez daha yalnız kalmış olmanın öfkesine kapılır.

Bu sırada, televizyon klişesi olan “kötü ikiz” klişesini Lucifer’da da izleyeceğiz. Lucifer’ın kötü ikizi Michael gelir ve Lucifer gibi davranmaya başlar. Lucifer’ın geri dönmediğini ilk Maze öğrenir. Daha önce Lucifer Maze’e kötü bir ikizi olduğundan bahsetmiştir. Ama yine de Maze, ilk başta kimseye bahsetmez çünkü Lucifer’a da dedektife de öfkesi devam etmektedir. İşlerin sarpa sardığını fark ettiğinde ise dedektife anlatmak ister. Buna da kötü ikiz müsaade etmez. Neyse ki Dedektif, yeni gelen kötü ikizle biraz vakit geçirdiğinde onun Lucifer olmadığını anlar.

Lucifer’ın insanlar üzerindeki etkisi arzular üzerineyken ikizi Michael’ın etkileri ise korkular üzerinedir. Korkak ve kıskanç olan Michael, dedektifi kandıramayacağını anladığında canını acıtmak için Lucifer’a bir armağan niteliğinde yaratıldığını söyler. Muhtemelen Michael’in söylediği tek doğru söz budur. Dedektifse bu durumu Lucifer’a teyit ettirdiğinde oldukça üzülür. Duyguların gerçeklikten ziyade zorunluluk olup olmadığını sorgulamaya başlar. Ardından Lucifer fani dünyada yaşanan bu durumu Amenedial sayesinde öğrenir ve cehennemi kardeşine bırakıp dünyaya gelir. Lucifer ve dedektif birbirlerini çok özlemişlerdir. Hasret giderirler ve cinayet çözmeye devam ederler.

Bu arada Michael, Lucifer’ın bütün tanıdıklarına vesvese vererek ve yalanlar söyleyerek Lucifer’ın yakınlarıyla arasının bozulmasına sebep olmaya çalışır. Lucifer’a olan kıskançlığı hiç bitmeyecekmişcesine bir hırsla hareket eden Michael ile Lucifer sonunda karşı karşıya gelirler. Lucifer ve Michael’ın arasındaki kavganın bir çözüme kavuşmayacağını anlayan Tanrı yeter deyip anlaşamayan ikizlere el atar. Bu andan sonra bizlere ise finalin ikinci yarısını beklemek kalır yalnızca… Lucifer 5. sezonuyla, klişeleri sık sık kullandığı ve geçen sezonlara oranla daha iyi bir iş yapamadığı bu yeni sezonda bir şekilde heyecan verici bir ara vermeyi başarıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...