Anasayfa HaberlerFilm Haberleri Düşük Bütçeli Filmler #1: The Blair Witch Project

Düşük Bütçeli Filmler #1: The Blair Witch Project

Yazar: Melike Yasak

Düşük Bütçeli Filmler #1: The Blair Witch Project

1999 yılında çıkan The Blair Witch Project filmi, korku ve gerilim türüne kattıklarıyla yıllarca adından çokca bahsettirdi. Çok düşük bir bütçeyle çekilmesine rağmen, dünya çapında kayda değer bir kazanç getiren yapım, psikolojik korkuyu derinlemesine kadar hissettirmiştir. $60 bin bütçeyle yaklaşık $250 milyon hasılat elde etmiştir.

Film, aynı zamanda korku filmleri ve oyunlarında sıkça kullanılan found footage türünün de çığ gibi büyümesine neden oldu.  Blair Witch’in geliştiricisi olan Bloober Team 2008 yılında Polonya’da kurulan bağımsız bir şirkettir. Korku oyunu sevenlerin aşina olduğu oyunların da geliştiricisisidir.

Blair Cadısı olarak bilinen yerel bir efsaneye dair bir belgesel çekmek için Burkittsville, Maryland yakınlarındaki Black Hills’te gezintiye çıkan üç sinema öğrencisinin kurgusal hikâyesini konu alan filmde, el kamerası ile çekilmesi filme gerçeklik ögesini katmıştır. Filmde bu öğrenciler kaybolur; fakat video ve ses ekipmanları (çekilen görüntülerin çoğuyla birlikte) bir yıl sonra başkaları tarafından bulunur. Myrick ve Sanchez, Blair Cadısı kurgusal efsanesini 1993 yılında tasarlmaya başlamışlardır. Doğaçlama yapılacak diyalogların yanı sıra otuz beş sayfalık senaryo oluşturarak filme başlamışlardır. Yönetmen tarafından hazırlanan rol dağıtımı ile ilgili ilan, Backstage dergisinde yayımlandı ve yapılan seçmeler sonrasında Donahue, Williams ve Leonard karakteri bu dergiden seçildi. Film, Ekim 1997’de Maryland’de, sekiz gün süren temel çekim teknikleri ile kaydedilmiştir. Yaklaşık yirmi saatlik görüntü çekildi ve kurgu aşamasında bu içerik seksen iki dakikaya çekilmiştir. Blair Cadısı’nın galası 25 Ocak 1999’da, Sundance Film Festivali’nde düzenlenmiştir. Tanıtım kampanyasında oyuncular “kayıp” ya da “ölü” olarak gösterilmiştir.  Filmin festivaldeki reklam çalışmasıyla Artisan Entertainment, dağıtım haklarını 1,1 milyon dolara satın allmıştır ve film, 30 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri genelinde gösterilmeden önce, 14 Temmuz 1999’da Kuzey Amerika’da gösterime girerek büyük bir izlenme oranı ile başarı yakalamıştır.

Blair Cadısı, eleştirmenlerden genel olarak olumlu yorumlar alırken gösterildiği dönemde izleyiciler iki ana görüş olarak ikiye ayrılmıştır.. Buna rağmen film, found footage (buluntu film) tekniğini popüler hale getirmiştir. Filmin düşük bütçeli olmasının en temel nedeni profosyonel bir kayıt yerine gerçekci bir film çekmek isteyen yönetmenin olaya bakış açısını yansıtmasından geçmektedir. Kurgusal bir filmin tamamının ya da önemli bir bölümünün film ya da video kayıtlarıymış gibi sunulduğu filmlerin bir alt türü olan bu çekim birçok insana filmin gerçek olduğunu hissettirmiştir. Ekrandaki olaylar genellikle bir veya daha fazla sayıda karakterin kamerası aracılığıyla görüntülenmesi, çoğunlukla kamera dışı gerçek zamanlı açıklamalar da buna eşlik etmiştir. Gerçekçilik katmak için oyuncular kendilerini oynuyorlarmış gibi davranır ve doğallık katmak için titrek kamera kullanılması gerekir. Bu da çekim esnasında kasılmaya neden olmaz.

 

Profesyonel kameraların, ya da başka filmlerde olan mükemmelliyetçi algısını ortadan kaldırır. Mekan olarak ormanın tercih edilmesi, filmin mekan bütçesinden oldukça fazla şekilde kısılmasını sağlamıştır. Dekarasyon olarak çadır kullanılması da malliyetin minimuma inmesini sağlamıştır. Film çekerken mekan seçimi çok önemlidir. Fazla mekanın olması bütçeyi yükseltmek anlamına gelmektedir. Az mekanlı, ve az kostumlu yapımlar her zaman daha düşük malliyete gelecektir. Filmin ön yapım aşaması 5 Ekim 1997’de başlamıştır. Yatırımcılar ile yaptıkları görüşmelerde yönetmenler, sekiz dakikalık bir belgesel ile gazete kupürleri ve haber görüntüleri yayımlamışlardır. Belgesel, John Pierson‘ın sunduğu Amerika’daki bağımsız filmlere odaklanan televizyon dizisi Split Screen’de yayıma verildi. Senaryo, doğaçlama yapılacak diyaloglara ek olarak otuz beş sayfalık bir taslakla oluşturulmaya başlandı. Bundan ötürü yönetmenler, güçlü doğaçlama yetenekleri olan oyuncular için Backstage dergisinde ilan verirken ilan, “ormanlık bir mekanda” çekilen “tamamen doğaçlama bir film olacak” notunu ekledi. Bu da filmin aslında düşük maliyetle çekilmesinin sinyallerini vermiştir. Seçmelere katılanlara, yönetmenlerin sorduğu soru “Dokuz yıl hapse mahkûm oldun fakat yedi yıl hapis cezanı çektin. Seni neden şartlı tahliye etmeliyiz?” diye sormuşlardı ve adayların doğaçlama cevaplarına göre seçmiştir. Filmin burasında da anlayacağınız gibi ünlü oyuncu oynatmak yerine bilinmedik oyuncu oynatarak bütçeyi daha da minimal seviyede tutmuşlardır. Flmde röportaj yapılan kasaba halkının bazıları oyuncu bile değildi.  Daha önce hiç kamera kullanmamış olan Donahue, iki gün boyunca hızlandırılmış ders alarak filmi çekmiştir. Film çekimleri sırasında oyuncular, görüntü yönetmeni Neal Fredericks tarafından bir CP-16 ile Hi8 video kameraları ile çekilmeye başlanmıştır. Günün olayını doğaçlama yapmalarına yardımcı olması için oyunculara alan verildi. Dişler, filmdeki insan kalıntıları olarak kullanılmak üzere bir Maryland dişçisinden alınmıştır. Yapım maliyetinin bir listesi yıllar içinde yayımlandı ilk olarak 20.000 bin dolar olduğu belirtildi. Entertainment Weekly ile yaptığı bir röportajda Sánchez, ilk çekimlere yaklaşık 20.000- 25.000 bin harcandığını açıklamıştır.Time dergisinden Richard Corliss, bütçenin 35.000 bin dolar olduğunu açıklamıştır. Eylül 2016’da Blair Cadısı filminin resmî maliyetinin 60.000 dolar olduğu açıklanarak bu soruya netlik kazandırılmıştır.

 

Kaynakça

 “The Blair Witch Project”. British Board of Film Classification.

Klein, Joshua (22 Temmuz 1999). “Interview – The Blair Witch Project”. The A.V.  Club.

Kaufman, Anthony (14 Temmuz 1999). “Season of the Witch”. The Village Voice.

Rock, Ben (1 Ağustos 2016). “The Making of The Blair Witch Project: Part 1 – Witch Pitch”.

“Top 25 Horror Movies of All Time”.

 

Düşük Bütçeli Filmler #1: The Blair Witch Project

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...