Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Awake: Küresel Bir Felaketin İçinde Annelik (İnceleme)

Awake: Küresel Bir Felaketin İçinde Annelik (İnceleme)

Yazar: Nilsu Çakıroğlu

Awake: Küresel Bir Felaketin İçinde Annelik (İnceleme)

Awake, Mark Raso’nun yönettiği başrollerini Gina Rodriquez, Ariana Greenblatt ve Frances Fisher’ın paylaştığı yeni bir Netflix filmi. Bilim kurgu, macera, dram ve gerilimi bünyesinde barındıran film için alışagelmiş bir felaket filmi diyebiliriz.

Bilim kurgu filmleri izlemeyi pek tercih etmesem de filme pozitif duygularla başlamıştım. İyi bir şeyler izleyeceğimin farkındaydım ve sıkılmadan izledim. Bu tarz filmler izlemeyi seviyorsanız ve farklı bir şeyler görmek istiyorsanız sizi tatmin edecek farklı bir konusu yok diyebilirim. Yani bilirsiniz, felaket denilebilecek bir sorun ortaya çıkar ve insanlık buna ya çözüm arar ya da yaşayabildiği kadar yaşar. Ama benim gibi çok sık bilim kurgu izlemiyorsanız filmi seveceğinizi düşünüyorum. Film gayet sürükleyici ve tekrara düşmeyen bir filmdi. Aynı zamanda filmdeki oyunculuklar, mekanlar ve geçişler inandırıcı ve filmin konusunu tamamlar nitelikteydi. Gelin filmi biraz daha inceleyelim.

Film, güvenlik görevlisi Jill’in velayetini kaybettiği çocuklarını ziyaret etmesiyle başlıyor. Kızı Matilda ve oğlu Noah, anneleriyle birlikte gidecekleri için çok mutlu değiller fakat birlikte birkaç saat geçirmek için yola koyuluyorlar. Jill, arabaya bindikten kısa bir süre sonra tüm elektrikler kesildiğinde arabanın kontrolünü kaybediyor, kaza kapıyor ve araba suya düşüyor. Jill, çocuklarını dışarı çıkarmak için mücadele ediyor ve yüzeye çıktığında, Matilda’nın bir polis memuru tarafından kıyıda canlandırıldığını görüyor. (Bu sahneyi unutmayalım, ilerde bu sahneyle bağdaştıracağımız sahneler olacak.) Hastaneye gittiklerinde hastanenin çok karışık olduğunu görüyorlar ve bunun sebebi ise komadaki insanların uyanışları. Olan biteni öğrenen Jill bir telaşa kapılıyor. Küresel bir felaket sonucu tüm elektronik aletlerin ve arabaların devre dışı kaldığını ve insanların uyuyabilme kabiliyetlerini yitirdiklerini öğreniyor.

Jill, çocuklarını yeniden annesinin evine götürüyor ve o gece Matilda dışında kimse uyuyamıyor. Jill, kızının uyuyabildiğini ve herkesten farklı olduğunu fark edince korkuya kapılıyor ve ona zarar verebileceklerini düşünerek Matilda’yı herkesten uzağa götürmek istiyor. Jill, mikroçipli hiçbir şeyin çalışmadığını, ancak 1980’lerden önceki arabaların mikroçipleri olmadığı için hala çalışabileceklerini öğreniyor ve eski bir araba çalıp eve gidiyor. Ancak Matilda’nın büyükannesi ile birlikte kiliseye gittiğini öğreniyor. İşte Matilda için sorunların başlangıcı bu kilise oluyor. Matilda’yı, uyumalarına yardım etmesi için tanrıya kurban etme fikrini ortaya atan insanlarla karşı karşıya kalan büyükanne, Jill ve Matilda oldukça endişeleniyor. Büyükanne Matilda’ya kaçmasını söylüyor; Jill, Matilda’yı saklanırken buluyor ve oğluyla birlikte büyükanneyi geride bırakarak kaçıyorlar. Matilda gibi bir kişi daha olduğunu öğrenen Jill, uyku yeteneği olan diğer kadının test edildiği “merkeze” giderken, kızına nasıl hayatta kalacağını öğretmeye çalışıyor. Jill’in çaresizliği ve uykusuzluktan dolayı git gide hafızasının gerileyişini görünce üzülmedim desem yalan olur. Çocukları için her türlü tehlikeye girmeye hazır bir anne izliyoruz filmde.

Yolda, yakın zamanda serbest bırakılan bir grup mahkumla karşılaşıyorlar. Biri arabalarını çalarken diğeri onları tehdit ediyor. Mahkum arabayı çaldığında Matilda da arabanın içinde ve her ne oluyorsa araba hırsızı Dodge geri dönüp onların kaçmalarına yardım ediyor. Merkeze vardıklarında, Dodge arabayla ayrılıyor ve Jill, Matilda’ya ve Noah’a güvenli bir yerde durmalarını ve gelmemelerini söylüyor. Jill gizlice merkeze giriyor, uyuyabilen diğer kadına ne yaptıklarına bakmaya gidiyor ve onlar ölünce çocuğuna bakması gerektiğini söylüyor hatta yalvarıyor. Burada da bir annenin çaresizliğini net bir şekilde görebiliyoruz.

Murphy(Jill’in eski patronu ve psikiyatrist) Jill’i fark ediyor ve uykusuzluğun, insanların glifatik sistemini etkileyen bir güneş patlamasından kaynaklandığını düşündüklerini ve bunun da uykusuzlukla sonuçlandığını söylüyor. Dodge daha sonra iki çocukla birlikte olay yerine geliyor ve hepsi yakalanıyor. Matilda üzerinde test yapılıyor ve uyuyan diğer kadın ölüyor. Murphy filmdeki en bencil karakter diyebilirim. Çok fazla sahnesi olmasa da gıcık olmak için birçok sebep bulabiliyorsunuz. Murphy’nin asistanı Matilda ile ilgilenen doktor da artık bu testlerin mantıksız olduğunu fark ediyor fakat Murphy hala tedavinin bulunması için diretince bir iğneyle Murphy’yi öldürüyor.

Matilda ve Jill kaçarken Noah’ın elektrikle oynadığını fark ediyorlar ve Noah bayılıyor. Matilda defibrilatörü alıyor ve Noah’a şok veriyor. Sonrasında Noah hayata dönüyor. İşte tam bu sahnede yavaş yavaş sonunda ne olacağını anlamaya başladım. Sadece ben değil on yaşındaki Matilda da anlamış.  Matilda bir süre sonra aydınlanma yaşıyor. Matilda uyuyabildiğinin farkındaydı fakat Noah’ın da uyuyabildiğini fark ediyor. Matilda teknik olarak trafik kazasında ölmüştü ve onu hayata geri döndürdüler. Aynı şekilde, defibrile edilmeden önce  Noah da ölmüştü.

Bu mantığı takip ederek Jill’i suya getirip onu boğuyorlar. Onu dışarı çıkarıyorlar ve Noah kalp masajına başlıyor. Kamera Jill’in cansız gözlerine yakınlaşıyor ve sonra kararıyor. Ardından Jill’in nefesinin kesildiğini duyuyoruz. Bu fikir sanırım çok da mantıklı değilmiş. Ama ekran karardıktan sonra gelen o son nefes insanı ürpertiyor.

Son olarak, film teknik anlamda çok temizdi diyebilirim. Bilim kurgu filmi olmasına rağmen saçma sapan geçiş efektlerinin kullanılmaması ve her şeyi net bir şekilde göstermesi gayet iyiydi. Bence filmin verdiği bir mesaj, ana fikir yoktu. Net bir şekilde olayı işleyip sıkmadan bitirmişler. Zaten yaklaşık bir buçuk saat süren tadında ve zamanında bitirilen bir filmdi. Belki de daha çok sürse sıkılırdım. Beklentinizi yükseltip çok farklı bir şey izleyeceğim düşüncesine kapılmazsanız bu bir buçuk saatin sizi mutlu edeceğini düşünüyorum.

Hepinize iyi seyirler diliyorum. Umarım okurken keyif almışsınızdır.

Awake: Küresel Bir Felaketin İçinde Annelik (İnceleme)

Nilsu Çakıroğlu’nun Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
Sabri mert gökkaya 10/06/2021 - 19:12

Çok duygusal ve çok başarılı tebrikler

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...