Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Agents of S.H.I.E.L.D 7. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Agents of S.H.I.E.L.D 7. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Yazar: Burak Metin Can

Öncelikle ilk beş bölümde neler gördük. İlk inceleme yazımız olduğu için böyle bir hatırlatmayla başlayalım.

7×1 – The New Deal

Chronicom’lar SHIELD’ın kurulmaması için 1930’lara gider ve SHIELD’ın kurulma sebeplerinden biri olan HYDRA’nın kurulmasını engellemeye çalışırlar. Bunun için ekibimiz Wilfred Malick’i, ileride baş belası olacak oğlu Gideon Malick’e rağmen kurtarmak zorundadır.

(The Avenger filminde Gideon Malick)                  (Agents of S.H.I.E.L.D dizisinde Gideon Malick)

 

7×2 – Know Your Onions

Deke ve Mack, Wilfred ‘Freddy’ Malick’in kimliğini ve görevini bilmeden ona yardım etmeye ve Chronicom’lar tarafından zarar görmemesi için korumaya devam ederler. Nitekim süper asker serumuna sahip Malick koruma sırasında Chronicom’lardan ve ekibimizden kaçar. Ne zaman çalışacağı bilinmeyen zaman sıçraması aletimiz Enoch’u alamadan çalışır. Enoch, 1931’de Koenig’in barında çalışmaya başlar.

7×3 – Alien Commies From The Future

Zephyr (namıdiğer uçağımız) 1955 yılına atlamıştır. Bu sefer ekibimiz Nevada çöllerindeki bir cafede dönemin savunma bakanından alacakları gizli bilgiler doğrultusunda hareket edecek ve komplo teorisyenlerinin ağzının suyunu akıtan yerlerden biri olan Area 51’e yolları düşecektir. Dönem demişken, o zamanların en büyük sorunu olan siyah beyaz, doğulu güneyli ırkçılığı, kadın erkek ayrımcılığı konusu, ekibin fertleri üzerine cuk oturmuş, sanki 6 sezon boyunca bu konuya parmak basmak için yol yapmışlar gibi mevzuyu oyunculara kısaca ve tadında paylaştırmışlar. Görev, 51. Bölgede çalışanların arasındaki Chronicom’ları tespit etmek ve onların patlatmayı planladığı Helius projesi cihazını kurtarmaktır. Duygusal tepkilerini ölçerek Chronicom’ları tespit etmeyi planlayan Simmons, Ajan Peggy Carter kimliğine bürünmüştür ve Agent Carter dizisinde gerçek Peggy Carter’a ortaklık yapan Ajan Daniel Sousa’ya yakalanır. Türlü aksiyonlar sonucunda Sousa ve Coulson Chronicom’larla çarpışır. Güç kesici bir cihaz çalıştıran Simmons, Chronicom’lar ile birlikte, farklı bir Chronicom olan Coulson’ı da etkisiz hale getirir. Coulson artık Ajan Sousa’nın elindedir.

7×4 – Out of the Past

Coulson’ın bozulan zihninden gördüğümüz siyah beyaz bir bölüm. SHIELD tarihine hakimiyeti sayesinde Coulson, Sousa’nın Howard Stark’a mühim bir teknolojiyi teslim edeceğini bildiğini söyleyerek güven verir. Paketin Sousa’da olmadığını öğrenen Coulson, Zephyr ile iletişime geçmek zorundadır ve 1955 kısıtlı teknolojisinde devreye 1931’de bıraktığımız Enoch girer. Bölüm boyunca telefon bağlama görevi yapan Enoch’un böyle bir alet icat ettiğini sineye çekmek zorundayızdır. Çünkü 7 sezondur neleri sineye çekmedik, değil mi.. 1955 yılının bir gerçeği de Sousa’nın ölmek zorunda olmasıdır. Çünkü bilinen SHIELD tarihinin ilk şehidi Ajan Daniel Sousa’dır. Sousa, mühim teknolojiyi teslim edecek, ardından HYDRA’yı ifşa edecek ve Wilfred Malick’in adamları tarafından öldürülecektir.

Tarihi iyi bilen ekibimiz hem yazılı tarihi değiştirmeyecek hem de Sousa’yı kurtaracaklardır. Zaman sıçraması hâlâ devam eder ve bu sefer 1973 yılına gideriz. Ekibe Sousa da dahil olmuştur. Sousa’nın ölmeyip ekibe girişi ile zaman yolculuğu birleştirildiğinde dikkatli izleyicilerin aklına şu gelmiş olabilir. Birinci Avengers filminde Sousa rolündeki oyuncuyu New York savaşı sırasında NWPD’den bir memur olarak görmüştük. Orada sıradan bir figüran olan oyuncunun sonradan Agent Carter dizisinde boy göstermesi dikkatlerden kaçmamıştı. Marvel kardeşimiz de evren tertip etme işlerinde zorlanmayıp nasıl olsa izleyiciye her türlü yedireceği için Sousa karakterini açık bir easter egg olarak sunmuş olabilir. Bunu ilerleyen bölümler gösterecek.

7×5 – A Trout in the Milk

Chronicom’lar kendilerini Wilfred Malick’e ifşa edip zamana etki edecek değişikliklere neden olacaklardır. Malick’in oğulları Nathaniel ve Gideon ile tanışan ekibimiz baba Malick’in ve Nathaniel’ın 1970’de ölmesi gerektiğini bildiklerinden dolayı bir yanlışlık olduğunu anlarlar. 70’lerin SHIELD üssünde olmaması gereken bir proje, Captain America The Winter Soldier filminde de gördüğümüz, Project Insight’ı ekibimiz durdurmak zorundadır. Bu sırada Chronicom’larda projenin engellenmemesi için projenin tamamlanma yılı olan 1976’ya sıçrar ve ekibin de o yıla gitmesine neden olur. Deke, 30’larda yapmaktan vazgeçtiği işi 76’da yapar ve Wilfred’ı öldürür. Project Insight roketinin fırlatılmasını durduramayan ekibimiz Zephyr füzeleriyle roketi imha eder ve konumlarının Chronicom’lar tarafından tespit edilmesine neden olurlar.

7×6 – Adapt or Die

Gelelim 6. bölüme. Chronicom’ların devamlı bilgi aldığı kâhin denilen zaman çözümleyicisi ablamızı ve içinde uzaylı kozalarına benzer bölümlerin bulunduğu bir hücreyi görerek başlıyoruz. SHIELD üst düzey ajanlarından General Rick Stoner, ekibimizden Coulson ve May’i alıkoyar ve Insight projesini patlatmış olan Zephyr’in yerinin tespit edildiğini 70’lik bilgisayarlarından izlediklerini Coulson ve May’e gösterir. Bu sırada Mack ve Yo-yo, SHIELD merkezi olan Deniz Feneri’nde Chronicom’lar tarafından alıkonulan Mack’in anne babasını kurtarmak için Zephyr’e bağlı Quinjet ile yola çıkar. General Stoner tarafından henüz emir verilmemesine rağmen Zephyr’e doğru füzeler gönderilmiştir. Zephyr saptırıcıları gönderilen üç füzeden ikisini def etmiştir ancak isabet eden tek füze, uçağa bir miktar zarar verir.

Ekibin Sousa ve Daisy kısmında ise yeni bir Malick sorunu peydah olmuş ve Nathaniel bir önceki bölümde bu ikiliyi etkisiz hale getirmişti. Nathaniel’ın sorunu Daisy’nin sahip olduğu güçlere sahip olmak istemesidir ve çeşitli işkenceler sonucu Daisy’den aldığı biyolojik örneklerle bu deneyi kendi üzerinde kullanır.

Zephyr’in zararını, içinde bulunan üç deha, Simmons, Deke ve Enoch giderme çalışmaları yaparlar. Simmons’ın bir sorunu vardır. Fitz’in yerini Chronicom’lara söylememek için tasarladığı, yerini unutmasını sağlayacak beyin cihazı sorun çıkarmaktadır. Bu cihaz asıl görevi olan unutma işine ek dahilik işlerini de unutturmaktadır. Enoch, bu soruna el atar ve cihazı çıkarmak zorunda kalacaklardır. Cihazı çıkarmak demek Fitz’in yerini tamamen unutmak demektir.

Mack, ailesini kurtarma işinde Chronicom sorunlarıyla karşılaşsa da cüssesi ve duygusal içgüdüsü sayesinde bu sorunlarından yumruklarıyla kurtulur ve ailesini de kurtarır ama…

Alıkonulan May ve Coulson, General’in yanındaki ajanların Chronicom olduklarını tespit ederler. Kopyalanmak üzere olan General Stoner’ı bilinen yetenekleri sayesinde kurtaran Coulson ve May, General’in güvenini kazanırlar. Coulson, Chronicom’ların yerini tespit etmek için ayrılır. Bölümün başında da gösterilmiş olan hücreye vararak kâhin denilen kadın ile görüşmeye başlar. Görüşmesinde, klasik koruyucu ve lider Coulson özelliği onu ekibin o sırada karşılaştığı sorunların üstesinden gelip gelemeyeceğini öğrenmeye zorluyor. Kâhinin bahsettiği asıl konu ise Chronicom’ların türlerinin devamlılığıdır. Coulson bu devamlılığın olmayacağını ve kâhinin zamanı yanlış çözümlediğini üç sebebe bağlar.

İlginizi Çekebilir: Dark Sezon 3 İncelemesi: Netflix’in Başarılı Bilim-Kurgu Serisine Veda

Birincisi fedakârlık, ikincisi bu fedakarlığın vermiş olduğu insani güç verici özellikler, üçüncüsü ise Coulson’ın ölümü çok da tınlamaması. Sezonlar boyunca defalarca ölümüne şahit olduğumuz Coulson, bir kez daha kendini feda eder ve kozaların bulunduğu hücreyi kendisiyle birlikte havaya uçurur. Ekip, Coulson’ın geri döneceğine inanmaktadır, inanmak zorundadır. Quinjet ile dönen Yo-yo, May, Mack ve ailesi, May’in bölüm boyunca gözümüze sokulan dokun-hisset özelliği sayesinde bir sorunu daha ortaya çıkarır. Mack’in anne babası da Chronicom’dur ve ekip bu sahte yüzlere bürünmüş düşmanı bertaraf eder. Tüm sorunlar giderildiğinde yeni bir geri sayım başlar ve yeni bir tarihe yol alırız. Mack, ailesini kaybetmesinin üzüntüsünü Zephyr dışında hava alarak geçirmek ister. Geldiğimiz tarihi bilmiyoruz. Mack’i aramaya çıkan Deke, zaman sıçramasının zamansız çalışması nedeniyle bilmediğimiz tarihte kalmak zorunda kalırlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...